Vyhledávání


Kontakt

LUP TAM
Facebook:Kapela LUPTAM

E-mail: luptam@centrum.cz

Kniha návštěv

Datum: 07.06.2018

Vložil: AlbertSot

Titulek: How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

The prostate related is a vital part of a male's the reproductive system. It secretes fluids that assist the transportation and activation of sperm. The prostate related is situated just in front of the rectum, below the bladder and surrounding the urethra. When there is prostate problem, it is usually very uncomfortable and inconvenient to the patient as his urinary product is directly affected.

The common prostate health conditions are prostate infection, enlarged prostate and prostate type of cancer.Prostate infection, also known as prostatitis, is among the most common prostate-related problem in men younger than 55 yrs . old. Infections in the prostate related are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis may be the least common coming from all types of prostate infection. It is a result of bacteria located in the large intestines or urinary tract. Patients may feel fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by utilizing antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to help remedy the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is really a condition of a particular defect within the gland and the persistence presence of bacteria inside the urinary tract. It can be caused by trauma on the urinary tract or by infections via the rest of the body. A patient may feel testicular pain, small of the back pains and urination problems. Although it is uncommon, it could be treated by removal from the prostate defect followed by the use antibiotics and NSAIDs to take care of the soreness.

Non-bacterial prostatitis is the reason approximately 90% of most prostatitis cases; however, researchers have not yet to create the cause of these conditions. Some researchers believe chronic non-bacterial prostatitis occur due to unknown infectious agents while other believe intensive exercise and high lifting might cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an appropriate diet is important. These are some of the actions to maintain your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is necessary for overall health and will also also keep your urinary track clean.

2. Some studies advise that a couple of ejaculations per week will assist to prevent cancer of prostate.

3. Eat beef moderately. It has been shown that consuming a lot more than four meals of beef a week will increase the risk of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an effective diet with cereals, vegetable and fruits to make certain sufficient intake of nutrients required for prostate health.

The most significant measure to look at to make certain a proper prostate is usually to choose regular prostate health screening. If you are forty years of age and above, you need to opt for prostate examination at least one time a year.

Datum: 08.09.2012

Vložil: Fanči

Titulek: BRAVO!

Jsme vaše věrné fanči a voláme BRAVÓ!!! Muzika výborná, výběr písniček paráda - možná by to chtělo lupnout tam nějaký novější hit - třeba by se přidalo víc lidí a třeba by je to i dřív zvedlo ze židlí! A Matějův zpěv? Pecka! Jeho chraplák nemá široko daleko konkureci, zrovna tak jako jeho průvodní slovo! Hlavně když je ve formě nemá chybu - zábavnej, vtipnej...Vždyť i ty psané komentáře - lidi čtete je? To je na fejetony do časáků! Takže kluci děkujeme - těšíme se na každé vaše vystoupení. Vždycky jste byli zárukou super večera - ať vám to vydrží!

Datum: 08.09.2012

Vložil: Kája

Titulek: pochvala

kluci klobouk dolů-na Zavíráku jste byli vážně dobrý.Škoda, že jste zkončili poněkud předčasně....už se s holkama moc těšíme na Vaše vystoupení v Červeńáku-a snad už také dojde k nějakému tomu bližšímu seznámení. Mějte se fajnově, Vaše věrné fanynky!!

Datum: 18.06.2012

Vložil: Veronika

Titulek: jste prostě fajn

Musím taky přispěchat se svou troškou do mlejna, tedy: večery ve vaší společnosti mě baví a věřím, že budete zrát jako víno. Hodně fanoušků, kteří Vás budou mít rádi tolik jako já vám přeju.
PS: Matěji, nauč se konečně tu Ascalonu:)

Datum: 18.07.2012

Vložil: LUP TAM

Titulek: Re: jste prostě fajn

Děkujeme velmi vřele...Doufáme že nám to ještě nějakej ten pátek vydrží a bude to lepší a lepší.A snad se i najde víc a víc lidí které to bude bavit.Děláme co můžem....Díky moc
P.S.Ta Ascalona bude asi fakt problém :-)

Datum: 13.06.2012

Vložil: holky z vesnice

Titulek: holky z vesnice

kluci jste bezva, moc vám fandíme, jen tak dál!! Snad se v Jinočanech osmělíme a pozveme vás konečně na nějakou štamprličku:)

Datum: 15.06.2012

Vložil: LUPTAM

Titulek: Re: holky z vesnice

Ahoj holky.
No to se samozřejmě nestyďte děvčata a ničeho se nebojte a hlavně doražte do Jinočan. Budeme táákhle rádi,panáčka si dáme a určitě Vám pak zahrajeme na přání.Moc díky.Vážíme si každého fanouška.Jen žádný stud.Tak v sobotu :-)
LT

Datum: 06.06.2012

Vložil: LUP TAM

Titulek: VÝZVA

Nebojte se přidat názor.Hlavně pochvalu,poslát nám pusu,různě nám pochlebovat a psát nám jak jsme dobří.Ani telefoní čísla fanynek a nabídky na spolupráci od charakterních mužů nám nevadí.A nebojte se..nějakou tvrdou kritiku může administrátor v pohodě smáznout.Takže vzhůru do světa kladných ohlasů :-).....Díky za názor.LT

Datum: 06.06.2012

Vložil: Pája

Titulek: pochvala

Ahoj kluci v Nenačovicích jste byli super!

Datum: 06.06.2012

Vložil: LUP TAM

Titulek: Re: pochvala

Děkujeme moc to potěší.Děláme co můžem....Doražte příště zas.